streda 6. júna 2012

Kolibričia torta

(Kompletne zmenili moj blog. Tazko sa mi na to zvyka, tak prepacte ak je daco velmi ine ako zvycajne.)

Toto je veľmi jednoduchý dezert. Vopred sa ospravedlňujem, pretože nemám naše fotky, ale stiahla som nejaku z netu, ktorá sa podobá tomu našemu výtvoru. Robili sme ho len raz, pretože sa snažíme jesť menej sladkého a tak dezerty nahrádzame ovocím alebo jogurtom.

Keď som povedala, že ´sme ho robili´, tak musim povedať, že som sa priživila na práci môjho manžela. Ten sa jednu nedeľu rozhodol, že chce piecť, čo bola pre mňa novinka. Myslím, že ho chytila nostalgia, pretože ja som ho v podstate tkamer vystrnadila z kuchyne a on bol zvyknutý variť. A tak prelistoval moju Big Book of Baking, čo je taká naša cukrárska biblia a rozhodol sa robiť práve tento koláč/tortu. Jednoduchá, chutná a ani veľa riadu po nej nezostane. Jediný problém – zjedla sa skôr ako som si zmyslela urobit nejaké foto. Tak mi len budete musieť dôverovať.

Potrebujeme:

Na cesto
250 g múky (ja som dávala plain, myslím, že polohrubá bude vhodná)
250 g kryšt. Cukru
1 čajová lyžička mletej škorice
1 čajová lyžička sódy bikarbóny
3 vajíčka
200 ml slnečnicového oleja + extra na vymastenie formy
100 g pekanových orechov, nahrubo nasekaných (ja som používala vlašské a boli OK)
3 zrelé banány (asi 375g po olúpaní)
85 g zaváraného ananásu, nahrubo nakrájaného
4 lyžice ananásovej šťavy

Na plnku
175g plnotučného syra (Mascarpone, Philadelphia, Ricotta alebo aj beyhrudkového tvarohu plnotučného)
55 g nesoleného masla
1 lyžička vanilkového extraktu
400 g práškového cukru

Rúru si predhrejeme na 180°C, plyn 4. Do misky preosejeme múku, škoricu a sódu bikarbónu. Pridáme všetky ostatné ingrediencie a zmiešame varechou. Vlejeme do tortovej formy a pečieme asi 30 min. Samozrejme, kontrolujeme pomocou tradičnej pomôcky – špajle/zápalky – ak su čisté po vpichnutí do stredu formy, tak je torta upečená.
Vyberieme, necháme asi 10 min. vo forme a potom dáme chladnúť na mriežku, aby sa nám nesparila.
Po vychladnutí prekrojíme a naplníme plnkou, ktorú sme vytvorili zmiešaním všetkých surovím na plnku. Necháme si plnku aj na potretie povrchu a ozdobíme orechami.

Fotka prebrata z 
                               http://img4-3.myrecipes.timeinc.net/i/recipes/sl/10/12/hummingbird-cake-sl-l.jpg


Prajem vám dobrú chuť, nám jednoznačne chutila.
Denisa

sobota 19. mája 2012

Veľkonočné sladké pečivo vhodné na celý rok


Napriek tomu, že Veľká noc je dávno za nami, rozhodla som sa dnes pridať recept na sladké pečivo, ktoré sa pôvodne v Anglicku pieklo práve vo veľkonočnom období. Dnes samozrejme je dostupné celoročne. Ide o hot cross buns, alebo sladké pečivo (buchta) s krížom. Ide o pečivo trošku podobné vianočke, možno.

Prečo som sa rozhodla práve teraz sem šupnúť tento recept? Ja sa vždy pokúšam na sviatky skĺbiť moje tradície so zvyklosťami môjho manžela a snažím sa doma piecť a nie kupovať veci v supermarkete. A to aj napriek tomu, že to väčšina ľudí takto robí. Moje kolegyne z práce sa mi dosť čudujú prečo si vyberám tú ťažšiu cestu, ale nedá mi to inak.
Viacero ľudí reagovalo pozitívne na fotku mojich buchiet, tak som sa rozhodla, že sa o recept podelím. Je z aprílového čísla časopisu Good Food (Dobré jedlo).

Potrebujeme:

Na buchty

300 ml plnotučného mlieka
50 g masla
500 g bielej chlebovej múky (myslím, že sa dajú robiť aj z polohrubej)
1 lyžicu oleja
1 čajovú lyžičku soli
7 g kvasníc, ktoré sa pridávajú priamo do cesta
1 vajíčko
75 g hrozienok
50g citronátu (kandizovanej citrónovej kôry)
nastrúhanú kôru z 1 pomaranča
1 olúpané a na veľmi jemno nakrájané jablko
1 čajovú lyžičku mletej škorice

Na kríž
75 g hladkej múky
vodu


Na glazúru
3 lyžice marhuľového džemu

Mlieko uvaríme, odstavíme z ohňa a pridáme do neho maslo. Necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Múku, soľ, cukor a kvasnice dáme do väčšej misky, v strede urobíme jamku a vlejeme zmes masla a mlieka, nakoniec pridáme vajíčko. (Ak používame kvasnice, ktoré potrebujú vopred nakysnúť, odložíme si trochu mlieka a cukru z receptu a urobíme si kvások, ktorý pridáme v rovnakom čase ako zvyšok mlieka). Na pomúčenej doske miesime jednu rukou a naťahujeme druhou rukou. Miesime asi 5 minút, pokiaľ máme hladké cesto. Cesto odložíme do jemne naolejovanej misky, zakryjeme potravinovou fóliou a necháme hodinu stáť. Po hodine, kým je cesto stále v miske, pridáme hrozienka, citronelu, pomarančovú kôru jablko a škoricu. Cesto opäť miesime a to tak, aby sme zapracovali všetko ovocie. Necháme kysnúť ďalšiu hodinu, opäť prikryjeme fóliou, aby sa nám neurobila kôrka.

Po hodine cesto rozdelíme na 15 buchiet (ak chcete mať všetky rovnaké, treba ich odvážiť) a sformujeme ich na akési guľky. Poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, dávame však pozor, pretože ešte riadne nakysnú. Prikryjeme utierkou a necháme ďalšiu hodinu stáť.

Predhrejeme si rúru na 220°C (plyn 7). Múku zmiešame s asi 5 lyžicami múky, pridávame po lyžici,tak aby sme vytvorili hustú pastu. Vložíme do vrecka na ozdobovanie s a na povrchu každej buchty urobíme kríž (jednoduchšie je kde si urobíte všetky buchty jedným smerom a potom všetky druhým smerom do kríža, je to rýchlejšie ako robiť každý kríž zvlášť). Pečieme na strednej mriežke v rúre asi 20 min alebo do ružova.

Marhuľový lekvár roztopíme na pomalom ohni, precedíme, aby sme v ňom nemali kúsky ovocia. Ešte za horúca ním potrieme buchty, aby sa krásne leskli.

Necháme vychladnúť glazúru a podávame s maslom a môžeme na ne natrieť aj džem.

Prajem vám dobrú chuť a isto nemusíte čakať až do budúcej Veľkej noci.
Denisa

utorok 17. apríla 2012

Burgundské dusené hovädzie

Môj chúďa opustený blog. Nie že by som stratila záujem, ale nejako času niet. A áno, priznávam, som  aj tak trochu lenivá. Ale stále dačo robíme, či už cez týždeň po práci alebo cez víkend. Nájsť nás doma je dosť ťažké.

Ale stále varím a skúšam nové recepty a sľubujem, že sa vrátim k písaniu.

Dnes nebudem písať o žiadnych zaujímavych veciach, ktoré sme robili alebo videli, jedine čo naozaj chcem povedať je veľké ĎAKUJEME mamine a ocinovi za ďalsí skvelý týždeň na Slovensku.

OK, recept s ktorým sa chcem podeliť je BEEF BOURUIGNON alebo burgundské dusené hovädzie. Je to tradičné francúzske jedlo, ktoré bolo pôvodne jedlom sedliakov, ale v dnešnej dobe je povýšené na klasiku, ktorú môžete násť aj v celkom dobrých reštauráciach. Je to však stále veľmi jednoduché a chutné jedlo a ja som ho vyskúšala nielen na mojom manželovi, ale aj mojich rodičoch a fakt, že sa páčilo aj môjmu ocinovi, ktorý nie je veľký fanúšikom noviniek v jeho jedálničku, ma donútil sa s ním podeliť. Existuje viacero receptov, ja som sa inšpirovala receptom z knihy Rodinné nedeľné obedy od Mary Berry. Recept je presne rozpísaný na gramy, ja som však nikdy nič nevážila, robila som to od oka.  Je to jedlo, ktoré sa skôr hodí na chladnejší deň. Dúfam, že vás neodradí pomene dlhý list surovín a proces výroby, ale sľubujem, že na papieri to vyzerá horšie ako to v skutočnosti je. Tak poďme na to:

Potrebujeme:
900 g hovädzieho mäsa
1 veľká cibuľu
2 strúčiky cesnaku
600 ml hovädzieho vývaru (dobré využitie hovädzieho vývaru z niektorej nedele)
40 g múky (ja používam plain flour, na Slovensku som používala myslím hladkú)
4 lyžice brandy (ked nemám ho vynechám, ale nikdy som necítila veliký rozdiel v chuti)
450ml červeného vína (samozrejme, keďže ide o burgundský recept, tak to by bolo najlepšie, ale akékoľvek dobré červené je dobré, teda keď nie je sladké. A ak si pamätáte, ja som už raz písala o rade, ktorú som dostala – nikdy nepoužívaj na varenie víno, ktoré by si nepila)
1 lyžička tymiánu
175 g šampiňónov
trochu masla
12 maliných cibuliek petrželová vňať

Víno nalejem do hrnca a na malom plameni ho zredukujem na polovicu, toto má pridať hlbšiu chuť hotovému jedlu. Mäso nakrájame na kocky, opečieme do hneda v panvici alebo v hrnci, ktorý spolu s pokrievkou môžu ísť potom do rúry. Opečené mäso vyberieme a postup zopakujeme, tentov krát s cibuľou, cesnakou a slaninkou nakrjánou na malé kúsky, nič nemusíme krájať na drobno. Keď nám suroviny začnú pomaly hnednúť, poprášime ich múkou a premiešame, zalejeme polovicou vývaru, brandy a zredukovaným vínom. Privedieme to do varu, dolejeme zvšok vývaru, vložime opečené mäso, osolíme, okoreníme, pridáme tymián. Po dôkladnom premiešaní zakryjeme pokrievkou a vložíme na 2 ½ hodiny do rúry predhiatej na 160 °C. Hríbiky opečieme na masle, asi 40 min pre dokončením pridáme do mäsa spolu s cibuľkami.. Podávame so zemiakom pečeným v šupke zemiakovým pyré alebo dobrou bagetou, mne osobne k tom napr. ryža nechutí.

Keďže ja často takto varím v rúre, mám ťažký liatinový hrniec, ktorý mi slúži výhradne na tieto účely,  mamina ma ručne robený hrniec od keramikára, ale misa z jánskeho skla tiež poslúži. Je však dôležité, aby pokrievka riadne sedela a voda sa zbytocne neodparovala.

Super, využila som cestu do národnej pamiatky, o chvíľu sme tam, tak je čas zaklapnúť laptop a večer keď sa vrátime to zavesím na blog.


utorok 17. januára 2012

Karamelizovana cibula alebo cibulova marmelada, ako chcete

Ja som ju prvykrat jedla na svadbe ako predjedlo v auguste 2011 a od tej chvile som vedela, ze ju musim urobit doma.

Minulu sobotu ma Ian vzal na podpisovanie knihy anglickej kucharskej a cukrarskej legendy Mary Berry.  Je to velmi aktivna zena v pokrocilej sedemdesiatke, ktora napisala cez 40 knih o peceni a vareni, prvu 4 roky predtym ako som sa ja narodila. V sobotu som si kupila jej knihu “Kompletny nedelny obed”, v ktorej sa nachadzaju velmi klasicke recepty. Tri som uz vyskusala a mozem povedat, ze som bola velmi spokojna. A opat mi to vratilo chut do varenia a skusania novych receptov.

Kedze nemam vela casu (neprisiel mi jeden student na stretnutie, tak  predstieram, ze pisem spravu a preto pisem bez diakritiky, v praci ju naPC nemame) podelim sa dnes s vami o recept prave na karamelizovanu cibulu.

Potrebujeme:
2 lyzicky olivoveho oleja
3  velke cibule nakrajane na pasiky
1 polievkova lyzica hnedehoo cukru
1 polievkova lyzica balzamikoveho octu
Sol, korenie na dochutenie
Par listkov tymianu
Cibulu  nakrajame na pasiky a asi 5 minut ju opekame na  oleji na prudkom plameni. Potom stisime, pridame cukor, vodu, osolime a okorenime a pridame tymian (ja som davala suseny a bolo to OK). Ohen stisime a pomalicky dusime kym cibula zmakne.  Potom pridame balzamikovy ocot, a nechame varit na strednom ohni kym sa nam to vypari tekutina.
Podavat mozeme s pecenovou pastetou a opecenou bagetou (tak sme to mali na svadbe) alebo k steaku, opecenemu kuratu. Tiez sa moze davat ako podklad do roznych slanych kolacov a inych jedal.
Nam velmi chuti, dokonca tak velmi, ze som vcera nestihla ani foto urobitm tak davam foto z internetu.   

Foto prebrane z:
http://www.google.co.uk/imgres?q=caramelised+onions&hl=en&sa=X&biw=1280&bih=843&tbm=isch&prmd=
imvns&tbnid=gWa-pKXT20JAUM:&imgrefurl=http://eatblogsleep.com/%3Fp%3D159&docid=PW6w6fgP_
XyJ9M&imgurl=http://eatblogsleep.com/wp-content/uploads/2009/05/caramelised-onion.gif&w=620&h=413&ei=DF4VT_O_D8X28QOzlpXvAw&zoom=1&iact=rc&dur=110&sig=
106591864842382538978&page=1&tbnh=158&tbnw=229&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:9,s:0&tx=121&ty=102


Snad sa mi podari dalsi prispevok napisat s mensim casovym odstupom ako teraz.

Prajem vam vsetkym krasny den,
Denisa